7. 6. 2012

Sdružení Krajina získalo ocenění

Letos již potřetí vyhlásil Kraj Vysočina anketu Skutek roku. V několika kategoriích tak mohla veřejnost nominovat aktivity, které v roce 2011 přispěly k rozvoji regionu. Sdružení Krajina bylo nominováno za realizaci projektu obnovy Přírodní památky Laguna u Bohdalova. O nominovaných činech fyzických osob hlasovala na jaře tohoto roku veřejnost, vítězné projekty právnických osob pak vybírala odborná porota. V prostorách zámku v Náměšti nad Oslavou bylo slavnostně předáno celkem 24 cen. Sdružení Krajina zde převzalo ocenění Skutek roku 2011 v oblasti životního prostředí. Devět projektů právnických osob společně s loňskými vítězi má postoupit do přeshraničního kola, kde se utkají s oceněnými projekty z Dolního Rakouska.

Zvětšit23. 5. 2012

Setkání na Laguně - úterý 29. května

Na úterý 29. května připravuje Sdružení Krajina setkání hlavních aktérů projektu obnovy Přírodní památky Laguna u Bohdalova. V roce 2010 a 2011 probíhaly v této lokalitě úpravy starých, dlouho neudržovaných tůní, které vznikly po těžbě cihlářské hlíny. Cílem úprav bylo zlepšit podmínky pro výskyt obojživelníků. Projekt obnovy, realizovaný Sdružením Krajina a financovaný z Operačního programu Životní prostředí, se chýlí k závěru. Smyslem setkání je zhodnotit výsledky díla, na kterém se významnou měrou podílel i Kraj Vysočina. Připravena je vycházka po lokalitě s odborným výkladem.  Akce je veřejně přístupná, otevřená všem, které dění na této lokalitě zajímá.  Sraz účastníků je ve 12:30 hodin na lokalitě.

Zvětšit15. 5. 2012

Brigáda na Laguně - pátek 25.5.2012

Sdružení Krajina svolává brigádu na úklid Přírodní památky Laguna u Bohdalova. Jak jistě víte, v minulých dvou letech zde probíhal projekt obnovy, který měl za cíl zlepšit na lokalitě podmínky pro výskyt obojživelníků. Na Laguně je potřeba provést dočištění terénu, drobné terénní úpravy, sběr suchých větví, kamenů a podobně práce, které jsou potřebné pro to, aby se dala lokalita v budoucnu dobře udržovat. Je pravděpodobné, že v rámci brigády lokalitu také pokosíme a budeme odklízet pokosenou trávu. Po skončení brigády bude následovat táborák s opékáním buřtů. Brigáda se koná v pátek 25. května. Sraz účastníků je přímo na lokalitě v 16:00 hodin. Těšíme se na vás.

Zvětšit11. 5. 2012

Botanická vycházka – sobota 26.5.2011

Na sobotu 26. května připravuje Sdružení Krajina tradiční botanickou vycházku. Tentokrát navštívíme louky v blízkém i vzdálenějším okolí řeky Svratky u Sněžného a Milov (mj. Rychtářky neboli Meandry Svratky). Sraz účastníků v 9:00 hodin v sídle Sdružení Krajina v Počítkách nebo v cca 9:30 před restaurací U Šlechtů na Milovech. Vidět bychom mohli: ostřici trsnatou, suchopýr úzkolistý, prstnatce májové, všivce ladní, škardu čertkusolistou, lipnici širolistou, rdest alpský, vratičku heřmánkolistou a řadu dalších druhů. Odborný výklad zajistí Mgr. Jan Košnar a Mgr. Petra Doležalová.
Vycházka je určena všem, které zajímá co na takových loukách roste a jak se o louky v současnosti pečuje.
Doprava na lokality vlastním autem. Omezenému počtu osob můžeme nabídnout svezení z Počítek autem, je třeba se předem domluvit na adrese blazek@sdruzenikrajina.cz.

Zvětšit4. 4. 2012

Získejte podporu pro svou akci

Sdružení Krajina s podporou společnosti Jihomoravská plynárenská, a.s. vyhlašuje další kolo podpory akcí na zapojení veřejnosti do ochrany přírody. Podpora je zaměřena na akce jako péče o zvláště chráněná území, přírodně cenné lokality, stromořadí, veřejnou zeleň ve městech, zeleň v krajině, údržba a čištění studánek, oprava drobných kulturních staveb v krajině apod. Neziskovky z celého kraje mohou do 16. dubna zasílat návrhy akcí poštou na adresu Sdružení Krajina, nebo e-mailem na adresu blazek@sdruzenikrajina.cz. Kompletní informace a návratka pro přihlášení akce jsou ke stažení zde.

Zvětšit21. 3. 2012

Sněm Sdružení Krajina 2012

Na vědomost všem se dává, že v sobotu 31. března se uskuteční sněm Sdružení Krajina. Začínáme ve 12:00 hodin společným obědem. Od 14:00 hodin se pak můžete těšit na svižné informace o činnosti sdružení, nějaké to hlasování a diskusi. Obědem samozřejmě nebude vyčerpána nabídka občerstvení a dalších drobných radostí, které vás na sněmu čekají. Návštěva sněmu je pro nečleny dobrou příležitostí jak se o členství ve Sdružení Krajina přihlásit. Bližší informace najdete v pozvánce zde.