Zvětšit18. 11. 2010

Sdružení Krajina vlastní 25 ha cenných pozemků

V roce 2010 jsme pokračovali ve výkupech pozemků financovaných z daru Nadace Veronica. Pokračovaly nabídky vlastníkům pozemků v zájmových lokalitách. Podařilo se nám vykoupit 1,5 ha pozemků v k.ú. Kameničky. Po dlouhém jednání jsme získali do vlastnictví přes 0,5 ha pozemků v k.ú. Horní Bory. Jsme tak vlastníky téměř celého území menší přírodní památky Mrázkova louka. Zde se zároveň zúročila dobrá spolupráce se ZO ČSOP Bory, která každoročně zajišťuje péči o tuto lokalitu. Naše vlastnictví ulehčí této organizaci další jednání při zajišťování péče o louku. Spolupráce Sdružení Krajina a ZO ČSOP Bory je modelovým příkladem zárodku sítě NNO, vznikající v rámci projektu „Příroda na Vysočině“, který byl vytvořen za finanční podpory SFŽP  a MŽP. Byla také vykoupena loučka v kat. území Krátká v o výměře 0,65 ha a probíhají i další výkupy zejména na území CHKO Žďárské vrchy. Výkupy pozemků nám umožňují stabilizovat péči o přírodně cenné lokality. V tuto chvíli Sdružení Krajina vlastní 25 ha pozemků. Jedná se převážně podmáčené luky.
Zvětšit2. 8. 2010

Už jste si nahrabali? Pokud ne, máte možnost ...

Léto je v plném proudu a tak je tu opět příležitost vzít do rukou hrábě a vyrazit na Vysočinské rašelinné louky a zapojit se do péče o ně. O nastávajícím víkendu pořádá Lysina lenina ve spolupráci se Sdružením Krajina dobrovolnickou akci, kde si kromě trochy fyzické námahy užijete i společnost fajn lidí a pobyt v nádherné přírodě.
Pátek 6.8.2010
Sraz účastníků v 16 hod. na louce – lokalita u Studní, louka vlevo při výjezdu z Fryšavy směr Medlovský rybník. 19:00, nocleh možný ve vlastním stanu nebo v kempu u Medlova.
Sobota 7.8.2010
Sraz účastníků v 9:00 na louce U studní, hrabání s přestávkou na koupačku do cca 17:00 hodin.
Neděle 8.8.2010
Sraz účastníků v 9:00 lokalita Haltýř, louka po levé straně při příjezdu na záchytné parkoviště nad Samotínem
Zajištěno: nářadí, pitná voda, drobné občerstvení
S sebou: obuv do mokra (holiny), opalovací krém, repelent, svačinu, léky na případné alergie, proti puchýřům doporučujeme cyklistické rukavice
Všechny srdečně zveme.

20. 7. 2010

Suffolk Youth Wind Band hraje pro Vysočinu

V sobotu 31. července vystoupí v Kulturním domě v Novém Městě na Moravě ve prospěch projektu Stopa v krajině Suffolk Youth Wind Band. Koncert začíná v 19:00 hodin, a jeho výtěžek bude věnován na zabezpečení ručního kosení rašelinných luk na Vysočině.
Mládežnický dechový soubor Suffolk Youth Wind Band byl založen v roce 1990 a má kolem 60 členů ve věku 13 - 19 let. Jejich repertoár je velmi rozmanitý zahrnující klasické melodie pro dechové nástroje, jazz, big band až po show music. Kromě četných vystoupení nejen v Suffolku, ale i celé Anglii se každoročně účastní zahraničních turné, během kterých v minulosti navštívili např. Holandsko, Rakousko, Belgii, Německo, Francii nebo Španělsko.
V rámci Českého turné vystoupí Suffolk Youth Wind Band v Praze , Poděbradech, Novém Městě na Moravě a Kroměříži.
Buďte u toho, kdž Suffolk Youth Wind Band hraje pro Vysočinu!

27. 5. 2010

Úředníci půjdou makat

Pocit škodolibého zadostiučinění však v žádném případě není na místě. Naopak, pochvalu je třeba vyslovit. Pochvalu vedení Městského úřadu v Novém Městě na Moravě a jeho aktivním zaměstnancům. Městský úřad v Novém Městě totiž jako první z námi oslovených institucí kladně zareagoval na nabídku firemního dobrovolnictví ve prospěch ochrany přírody. Na přelomu července a srpna zavítá víc než dvacet dobrovolníků z řad pracovníků Městského úřadu na lokalitu Doliny u Jiříkovic, kde se budou podílet na hrabání a odklízení pokosené trávy. Ruční kosení, hrabání a úklid trávy je součástí každoroční péče, kterou této přírodně cenné lokalitě věnuje Sdružení Krajina. Dobrovolnická akce na Dolinách je dalším pozitivním krokem k vytvoření  systému občanské ochrany přírody, o který Sdružení Krajina dlouhodobě usiluje.

20. 5. 2010

Botanický seminář 28. - 29.5.2010

Na poslední květnový víkend opět připravujeme botanický seminář. Seminář je veřejně přístupný. Teoretická část je zaměřena na luční společenstva a péči o louky, praktickou část tvoří exkurze na louky obhospodařované Sdružením Krajina s odborným výkladem.

Teoretická část
Pátek 28.5.2010 od 16:00 hod
Na chalupě Sdružení Krajina, Počítky 2, 591 01 Žďár nad Sázavou
1) Typická luční společenstva Vysočiny - přednášející: Mgr. Petra Doležalová, Mgr. Jiří Urban
2) Péče o louky, možnosti managementu - přednášející: Mgr. Petra Doležalová, Mgr. Jiří Urban
3) Různé typy managementu a jejich vliv na druhové složení společenstev -přednášející: Mgr. Štěpán Janeček, Mgr. Petra Janečková, Mgr. Jan Horník

Praktická část
Sobota 29.5.2010 od 10:00 hod - exkurze po loukách obhospodařovaných Sdružením Krajina - lokalita Suché kopce (u Vojnova Městce) a Doubravníček (u Radostína)
Sraz v 9:00 v Počítkách nebo v 9:45 na náměstí ve Vojnově Městci
Exkurzi povedou: Mgr. Petra Doležalová, Mgr. Štěpán Janeček, Mgr.
Petra Janečková, Mgr. Jan Horník

5. 5. 2010

8. května startuje Petmen 2010

Rádi bychom upozornili na akci, kterou pořádá spřátelené občanské sdružení Lysina lenina tuto sobotu, to je 8. května. Jde o cyklistický závod Petmen 2010, závod, který nemůžete prohrát. Je to již tradiční akce, jejímž smyslem je projet se na kole a vysbírat při té příležitosti pet odpad který se během roku nashromáždí podél cest a silnic. Závod startuje v 10:00 hodin před hospodou u Janečků na Kadově. Jsou připraveny různé trasy, jak pro cyklisty, tak pro pěší, pro mladé i pro staré. Přehled tras a další informace najdete na http://www.petmen.info/

Petmen 2010 je jednou z akcí podpořených Sdružením Krajna z projektu Příroda na Vysočině. Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory SFŽP a MŽP.

Starší články: <<  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44  >>