20. 7. 2010

Suffolk Youth Wind Band hraje pro Vysočinu

V sobotu 31. července vystoupí v Kulturním domě v Novém Městě na Moravě ve prospěch projektu Stopa v krajině Suffolk Youth Wind Band. Koncert začíná v 19:00 hodin, a jeho výtěžek bude věnován na zabezpečení ručního kosení rašelinných luk na Vysočině.
Mládežnický dechový soubor Suffolk Youth Wind Band byl založen v roce 1990 a má kolem 60 členů ve věku 13 - 19 let. Jejich repertoár je velmi rozmanitý zahrnující klasické melodie pro dechové nástroje, jazz, big band až po show music. Kromě četných vystoupení nejen v Suffolku, ale i celé Anglii se každoročně účastní zahraničních turné, během kterých v minulosti navštívili např. Holandsko, Rakousko, Belgii, Německo, Francii nebo Španělsko.
V rámci Českého turné vystoupí Suffolk Youth Wind Band v Praze , Poděbradech, Novém Městě na Moravě a Kroměříži.
Buďte u toho, kdž Suffolk Youth Wind Band hraje pro Vysočinu!

27. 5. 2010

Úředníci půjdou makat

Pocit škodolibého zadostiučinění však v žádném případě není na místě. Naopak, pochvalu je třeba vyslovit. Pochvalu vedení Městského úřadu v Novém Městě na Moravě a jeho aktivním zaměstnancům. Městský úřad v Novém Městě totiž jako první z námi oslovených institucí kladně zareagoval na nabídku firemního dobrovolnictví ve prospěch ochrany přírody. Na přelomu července a srpna zavítá víc než dvacet dobrovolníků z řad pracovníků Městského úřadu na lokalitu Doliny u Jiříkovic, kde se budou podílet na hrabání a odklízení pokosené trávy. Ruční kosení, hrabání a úklid trávy je součástí každoroční péče, kterou této přírodně cenné lokalitě věnuje Sdružení Krajina. Dobrovolnická akce na Dolinách je dalším pozitivním krokem k vytvoření  systému občanské ochrany přírody, o který Sdružení Krajina dlouhodobě usiluje.

20. 5. 2010

Botanický seminář 28. - 29.5.2010

Na poslední květnový víkend opět připravujeme botanický seminář. Seminář je veřejně přístupný. Teoretická část je zaměřena na luční společenstva a péči o louky, praktickou část tvoří exkurze na louky obhospodařované Sdružením Krajina s odborným výkladem.

Teoretická část
Pátek 28.5.2010 od 16:00 hod
Na chalupě Sdružení Krajina, Počítky 2, 591 01 Žďár nad Sázavou
1) Typická luční společenstva Vysočiny - přednášející: Mgr. Petra Doležalová, Mgr. Jiří Urban
2) Péče o louky, možnosti managementu - přednášející: Mgr. Petra Doležalová, Mgr. Jiří Urban
3) Různé typy managementu a jejich vliv na druhové složení společenstev -přednášející: Mgr. Štěpán Janeček, Mgr. Petra Janečková, Mgr. Jan Horník

Praktická část
Sobota 29.5.2010 od 10:00 hod - exkurze po loukách obhospodařovaných Sdružením Krajina - lokalita Suché kopce (u Vojnova Městce) a Doubravníček (u Radostína)
Sraz v 9:00 v Počítkách nebo v 9:45 na náměstí ve Vojnově Městci
Exkurzi povedou: Mgr. Petra Doležalová, Mgr. Štěpán Janeček, Mgr.
Petra Janečková, Mgr. Jan Horník

5. 5. 2010

8. května startuje Petmen 2010

Rádi bychom upozornili na akci, kterou pořádá spřátelené občanské sdružení Lysina lenina tuto sobotu, to je 8. května. Jde o cyklistický závod Petmen 2010, závod, který nemůžete prohrát. Je to již tradiční akce, jejímž smyslem je projet se na kole a vysbírat při té příležitosti pet odpad který se během roku nashromáždí podél cest a silnic. Závod startuje v 10:00 hodin před hospodou u Janečků na Kadově. Jsou připraveny různé trasy, jak pro cyklisty, tak pro pěší, pro mladé i pro staré. Přehled tras a další informace najdete na http://www.petmen.info/

Petmen 2010 je jednou z akcí podpořených Sdružením Krajna z projektu Příroda na Vysočině. Tento projekt byl vytvořen za finanční podpory SFŽP a MŽP.

22. 4. 2010

Ptačí svět

Minulý víkend se konaly jedny z prvních akcí zapojených do projektu Příroda na Vysočině. Zúčastnili jsme se například akce s názvem DEN ZEMĚ – Ptačí svět, kterou pořádala nezisková organizace SEM Slunečnice z Horní Krupé. Cílem akce bylo probouzet v dětech a rodičích zájem o přírodu v místě, kde bydlí a pečovat o ní jako dobrý hospodář. Akci zahájila ornitologická vycházka spojená s odborným výkladem pracovníků Agentury ochrany přírody a krajiny, pozorováním odchytem a kroužkováním ptáků žijících v obci a jejím okolí. Následoval úklid odpadků podél cest a další program. Akce se zúčastnilo odhadem 60 lidí, zejména rodin s dětmi. Akce se vydařila a dohodli jsme se i na další spolupráci. Organizátorům ze SEM Slunečnice vyslovujeme pochvalu.

31. 3. 2010

Začínají jarní kace

Začátkem dubna se rozbíhají první akce zapojené do projektu Příroda na Vysočině. Pořadateli akcí jsou neziskovky z celé Vysočiny. Na stránkách www.stopavkrajine.cz postupně doplňujeme seznam akcí, do kterých je možné se zapojit.