Zvětšit21. 6. 2016

Přijďte za námi na Nova Civitas

Jako každoročně, i tentokrát budete moci navštívit stánek Sdružení Krajina, na městských slavnostech Nova Civitas. Těšit se na vás budeme v sobotu 25.6. od 8:00 do 14:00 na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě. K vaší radosti, zde budou k prodeji opět přichystány překrásné rukodělné výrobky z Tvořivé dílničky našich zručných žen. Vaše děti zabavíme při ekovýchovně akčních hrách. Vyzkouší si například, jak se hrabe seno, naučí se poznávat rozdíly mezi podmáčenou a kulturní loukou a další a další…jen se nechte překvapit.

Malá ochutnávka zde: https://www.youtube.com/watch?v=AlYeCOwwMRo&feature=youtu.be

Takže v sobotu na viděnou ;-)

Zvětšit13. 6. 2016

Vzpomínka a poděkování našemu kolegovi

Milí kolegové, raději šířím zprávy dobré a veselé, než smutné, avšak přesto mi dovolte rozloučit se takto s jedním z našich významných spolupracovníků. Na konci letošního dubna nás opustil můj dlouholetý přítel a vynikající praktický znalec a ochránce lesních mravenců – kolega Honza Daňo. Přestože dlouhodobě trpěl vážnými zdravotními komplikacemi, byl jeho skon náhlý a nečekaný. Stále se z něj vzpamatovávám, stejně jako další přátelé a rodina. Byl dlouholetým vedoucím programu Formica, který patří k jedněm z nejstarších odborných programů Českého svazu ochránců přírody. Po té více než desetiletí spolupracoval se Sdružením Krajina na projektech týkajících se péče o několik významných lokalit lesních mravenců. K práci v ochraně přírody inspiroval bezpočet dobrovolníků, svým nadšením dokázal být velmi přesvědčivý. Lidé, kteří ho znali, na jeho charisma těžko zapomenou. Ztratili jsme v něm jednoho z velkých „srdcařů“. Patřil k lidem, kteří přes množství nástrah života neustupují ze svých ideálů. Zažil jsem, že i za cenu ohrožení vlastního živobytí neváhal vystoupit proti týrání zvířat, a nesl nepříjemné důsledky, aniž by zalitoval. Jeho schopnost radovat se z materiálních statků a zároveň se na ně neohlížet byla záviděníhodná. Kéž je nám dál inspirací.

Milan Daďourek

Zvětšit7. 6. 2016

Tvořivé odpoledne

V úterý 21. 6. 2016 od 16:30 zveme všechny kreativní dámy, pány a jejich ratolesti k nám do Počítek (Sdružení Krajina, Počítky 2) na Tvořivé odpoledne. Společně budeme osazovat květináče skalkovými rostlinami, rozsazovat bylinky, vyrábět plstěné dekorace z ovčí vlny a věnečky z buxusu. Vyrobené věci budeme prodávat na jarmarku v rámci oslav Nova Civitas v Novém Městě na Moravě. Výtěžek bude připsán na veřejnou sbírku Stopa v Krajině a poslouží tak péči o podmáčené louky. Nějaký materiál zajistíme, pokud ale máte doma například bylinky, které byste poskytli k prodeji, větve buxusu, bavlnky či plstící jehly, vše bude vítáno.

Zvětšit31. 5. 2016

Botanicko-zoologická vycházka Rychtářkami již tuto sobotu!

V sobotu 4.6. vás zveme na naši již tradiční botanicko-zoologickou vycházku do podmáčených luk. Tentokrát se podíváme do nejmladší rezervace Žďárských vrchů PR Meandry Svratky u Milov. Nejen, že zde opět uvidíte spoustu zajímavých druhů rostlin a obojživelníku, ale zároveň se dozvíte něco o historii a plánované budoucnosti této překrásné lokality. Sraz je v 9:00 v sídle Sdružení Krajina (Počítky 2) nebo v 9:30 na Milovech u Penzionu U Šlechtů. Více info v přiložené pozvánce.

Zvětšit25. 5. 2016

Přijďte si hrát do zahrad

Nevíte, co o víkendu? Máme pro vás skvělý tip. Navštivte v sobotu 28. 5. 2016 soukromé zahrady Tamary Kinsky v zámku ve Žďáře nad Sázavou v rámci každoročních Dní otevřených zahrad. Uvidíte nejen nádherně rozkvetlé květiny, keře a stromy, ale také nás sympatické lidičky ze Sdružení Krajina. Na prvním nádvoří budeme mít po celý den pro vás a vaše děti připraveny zábavné aktivity, jako je oblíbená hra „Najdi jehlu v kupce sena“ a mnoho dalšího. Tešíme se na vás!!!

Zvětšit20. 5. 2016

Neseďte doma! Šup do podmáčených luk!

Dle meterologů nás čeká luxusní víkend, proto neváhejte a vyražte do přírody. Pokud vám chybí inspirace kam se vrtnout, pak doporučujeme navštívit některé z našich luk, zejména pak Doubravníček, PP Suché kopce, Samotínské louky, PP Bahna, PP Návesník, PR Volákův kopec, U Studní a Staviště. Nejen, že je v tomto období uvidíte v plném rozkvětu, ale zároveň si zde o nich přečtete spoustu zajímavých informací na našich nových infopanelech. Pokochat se také můžete fotografiemi svalnatých mužů a pracovitých žen, které dokonale vyjadřují náročný proces péče o podmáčené louky. Nevíte, kde se zmíněné lokality nachází? Nevadí. Přesnou polohu všech našich luk najdete na webovkách www.sdruzenikrajina.cz v sekci Pozemkový spolek.