7. 2. 2008

Obce a udržitelný rozvoj

Sdružení Krajina spolupracuje s šestnácti obcemi na zavádění Místní agendy 21. Od konce roku 2007 probíhají v obcích aktualizace dokumentu MA21. Děje se tak mimo jiné s pomocí krajských dotací, určených na podporu udržitelného rozvoje. Obce, registrované v databázi Místních agend (http://ma21.cenia.cz) mohou od minulého roku žádat dotační prostředky na zajištění osvětových kampaní, výchovné a informační materiály, zapojení škol do prosazování zdravého životního stylu, ekologické audity a ekologizace provozu škol a jiných subjektů zřizovaných obcí, výstavy, prezentace, vzdělávání v problematice udržitelného rozvoje a podobně. V minulém roce tento dotační zdroj využily obce Křižánky, Počítky a Radostín.
7. 2. 2008

Seminář na Křižánkách

Koncem minulého roku proběhl ve vzdělávacím centru na Křižánkách seminář k problematice udržitelného rozvoje malých obcí a Místní agendy 21. Seminář pořádala Obec Křižánky ve spolupráci se Sdružením Krajina.
Starostové obcí z novoměstského a žďárského mikroregionu se seznámili s projekty realizovanými v obcích v roce 2007 a s dotačními možnostmi pro rok 2008. Předpokládáme, že s obcemi, které projeví aktivní zájem, budeme pokračovat na přípravě a realizaci dalších rozvojových záměrů.
11. 12. 2007

K Vánocům umění, které pomůže přírodě

Nadace Veronica, jako každoročně, uspořádala předvánoční aukci darovaných uměleckých děl. Výtěžek pomůže k propojení dvou lesních rezervací v péči pozemkového spolku Kosenka.

Navštivte http://www.nadace.veronica.cz/aukce a vyberte pro své blízké i sebe hezký dar.

11. 12. 2007

Nadace Partnerství: Adoptujte vánoční strom

28. 11. 2007

I malé obce mohou být úspěšné

Obce Křižánky, Počítky a Radostín splnily kritéria nutná pro možnost čerpání krajských dotací, určených na podporu naplňování a propagace principů místní Agendy 21 v kraji Vysočina.  V případě Křižánek je to především  díky aktivitě a nasazení pana starosty Sedláčka, na úspěchu obcí Počítky a Radostín má podíl i Sdružení Krajina. Všechny tři obce podaly žádost o dotace a nyní očekávají výsledky jejich hodnocení. Doufáme, že se tak zúročí naše společná práce, kterou jsme v oblasti Místní agendy 21 v minulosti odvedli. Výsledky uvedených obcí je třeba ocenit i proto, že plnění zmíněných kritérií, tak jak jsou v současné době nastavena, není pro malé obce zrovna jednoduché, ale to by bylo na dlouhé povídání :-)
9. 11. 2007

O oslavách deseti let Sdružení Krajina 27.10.2007

Kdo jste tam nebyli, o mnoho jste přišli. Ačkoliv v období mezi divadelními představeními bylo na oslavách přes osmdesát členů a příznivců Sdružení Krajina, jídlo a pití se dostalo i na večerní příchozí. Vláhu v očích pak vyvolal hřeb večera - vzpomínkový průřez historií Sdružení Krajina od druhohor až po dnešek.

Děkujeme za účast všem. Zvláštní díky patří starostům obcí spolupracujících na MA21, vedoucím odborů ŽP v Novém Městě n.M. a Bystřici n.P. Za účast a slovo k desátému výročí Sdružení Krajina děkujeme mgr. J. Brychtovi, starostovi Žďáru nad Sázavou a ing. M. Slezákovi ze Státního fondu životního prostředí ČR.

PS Nezapomeňte! Co zbylo, dojíme na volebním sněmu 23.2.2008 :).