Zpět na projekty

Narušování drnu

Vlivem dlouhodobé absence hospodaření některé mokřadní louky postupně zarostly trsnatými druhy trav a ostřic, které vytvořily malé kopečky - bulty. Tyto bulty znesnadňují, někdy dokonce znemožňují kosení podmáčených luk. Klasická bubnová či lištová sekačka po nich „skáče“. Kvalita sečení je špatná, což následně umožňuje těmto druhům dále přirůstat. Bulty mezi sebe nepustí jiné drobnější a často vzácnější druhy bylin a z původně bohaté mokřadní louky se stává monokulturní porost. Abychom zvýšili druhovou bohatost těchto luk a zároveň umožnili její kvalitní pokosení, provádíme narušování drnu.

  • První narušování drnu bylo prováděno pomocí traktoru. Celkem záhy jsme se ujistili, že v podmáčených loukách a ani v jejich na pohled pevnějších částech, to nebude možné.
  • Zkusili jsme proto ručně vedenou sekačku s mulčovacím adaptérem. Byl to rozhodně krok dopředu. Vše fungovalo, jak jsme si představovali, avšak lidé i stroje dostávali dost zabrat. Nevýhodou byla také časová náročnost.
  • V současné době provádíme narušování drnu pomocí dálkově ovládané robotické sekačky s adaptérem lesní frézy. Je to velmi efektivní způsob s výbornými výsledky a bez vykloubených ramen.

Fotogalerie


Zpět na projekty

Více o nás

Zjistěte co děláme

Hlavní činností je sečení podmáčených luk s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Ve spolupráci s místním farmářem louky také vypásáme. Vedle toho budujeme tůně, vysazujeme stromořadí, věnujeme se odborné činnosti. Poměrně čerstvě se zabýváme tvorbou regionálního osiva pro louky Žďárských vrchů. Do naší činnosti zapojujeme širokou veřejnost. Aby naše působení bylo dlouhodbě stabilní, fungujeme jako pozemkový spolek a k obhospodařovaným pozemkům získáváme právní vztahy.

Číst více

Kdo jsme

Sdružení Krajina je spolek sdružující lidi se zájmem o přírodu a krajinu a její praktickou ochranu.

Více o nás

Podpořte nás

Finanční podpora
Chci vás podpořit

Dobrovolnictví
Chci vás podpořit

Další projekty

Nářadí z Nového Města

Nářadí z Nového Města

Díky příspěvku z Nového Města na Moravě jsme mohli doplnit naše chybějící a rozbité vybavení.

Zobrazit detail projektu

Vzdělávání a osvěta

Vzdělávání a osvěta

Dlouhodobě realizujeme enviromentální vzdělávání v lokalitách, kde realizuje i naše další aktivity.

Zobrazit detail projektu

Přírodní učebna Pastviska

Přírodní učebna Pastviska

V přírodně cenné lokalitě Pastviska u Odrance, která hostí řadu vzácných a chráněných druhů, vznikne přírodní učebna.

Zobrazit detail projektu

Jak nás můžete podpořit

Finanční podpora

I "malá" částka dokáže velké věci.

Chci vás podpořit

Dobrovolnictví

Péče o přírodu dává smysl...

Chci vás podpořit