Přírodní učebny

V rámci projektů přírodních učeben obnovujeme dlouhodobě zanedbaná a degradovaná místa v naší krajině, která mají ale velký přírodní potenciál.

Na těchto lokalitách obvykle vyřežeme náletové dřeviny, které se zde rozrostly díky absenci péče, vybudujeme tůně, zimoviště, broukoviště, hadníky, hmyzí hotely apod a následně si ji vezmeme do péče. To vše ve spolupráci s dětmi z místních škol či ekovýchovných center a dobrovolníky. Školákům a malým výzkumníkům v rámci těchto projektů zakoupíme vybavení potřebné pro bádání, jako jsou například podběráky, teploměry, pH metry, lupy či určovací klíče.

Děti dále se dále o lokalitu částečně starají, monitorují ji a zároveň ji využívají jako takovou přírodní učebnu, kde si mohou ověřit teoretické znalosti nabyté ve školní lavici v praxi.

Z nevzhledných částí krajiny se tak vytvoří místo, které kloubí nejen zájmy přírody, ale slouží také dětem, či široké veřejnosti k vycházkám a relaxaci.

V rámci projektu „Přírodní učebna pod Koupalištěm“ byla vydána metodická brožura Deník badatele - Jak se žije v tůních, kterou mohou školy a ekovýchovné spolky využít při sledování stavu lokality. Brožura je doplněna o úkoly pro studenty a „Terénní formuláře“, do kterých si mladí vědátoři mohou zapisovat své poznatky. Brožura je ke stažení zde.

Partneři a sponzoři projektu