Zachovalá údolní niva s přirozeně meandrujícím korytem Svratky, nivními loukami, slepými rameny a tůněmi se nachází mezi obcemi Křižánky, Březiny a Milovy. Z významných druhů rostlin se zde vyskytují prstnatec májový, hadí mord nízký, rdest alpský a všivec lesní. Území je významné ornitologick, hnízdí zde hýl rudý, bekasina otavní, chřástal polní, chřástal kropenatý či vodouš kropenatý. Z jiných ohrožených živočichů zde žije mj. čolek horský, zmije, ještěrka živorodá a mihule potoční.
V dřívějších dobách byly všechny nivní louky v lokalitě koseny či paseny a byly udržovány odvodňovací stružky. Do současné doby bylo zachováno kosení jen některých mechanizačně přístupných luk a zbytek je ponechán dlouhodobě bez zásahů. V současnosti není možné řadu luk obhospodařovat, pravděpodobně kvůli změnám vodního režimu. Je například patrná změna ve funkčnosti bývalého náhonu, nefunkčnost některých stružek a nově necitlivě vybudované strouhy.
Sdružení krajina pečuje o lokalitu od roku 2012.
V současné době se stará o 7,5 ha, které jsou koseny ručně (ručně vedenou sekačkou nebo křovinořezem). Pokosená tráva je nahrabovačem shrabána do řádků, odtud je sebrána, svezena na okraj lokality a odvezena k dalšímu využití.
Občasné prořezávky dřevin.
přírodní rezervace v CHKO Žďárské vrchy
Přírodní meandrující koryto vodního toku s nivními loukami a tůněmi.
Plán péče by měl být dostupný zde.
Hlavní činností je sečení podmáčených luk s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Ve spolupráci s místním farmářem louky také vypásáme. Vedle toho budujeme tůně, vysazujeme stromořadí, věnujeme se odborné činnosti. Poměrně čerstvě se zabýváme tvorbou regionálního osiva pro louky Žďárských vrchů. Do naší činnosti zapojujeme širokou veřejnost. Aby naše působení bylo dlouhodbě stabilní, fungujeme jako pozemkový spolek a k obhospodařovaným pozemkům získáváme právní vztahy.
Číst víceSdružení Krajina je spolek sdružující lidi se zájmem o přírodu a krajinu a její praktickou ochranu.
Více o násBývalé rašeliniště a navazující mokřady se nachází mezi rybníky Babínský, Matějovský a Tálinská, nedaleko obce Budeč.
Území je představováno třemi oddělenými loukami, tvořenými mozaikou vlhkých až zrašeliněných luk, postupně přecházejících v sušší stanoviště.