Přirozeně meandrující vodní tok s okolními mokřadními loukami a remízky nad rybníkem Horní Kladiny. Vegetaci v území tvoří zejména dobře zachovalá mokřadní luční společenstva, z významných druhů zde roste např. bazanovec kytkokvětý, všivec bahenní, vachta trojlistá a ostřice Hartmannova. Území je významné zejména výskytem zbytkové menší populace perlorodky říční. Vyskytují se zde i jiné významné druhy, mj. vranka obecná a rak říční.
Velká část Kladinského potoka byla v 70. a 80. letech 20. století technicky upravena. Části nivy potoka, současné PR, se naštěstí tyto zásahy vyhnuly, pouze zde došlo k rozorání jedné louky. Situace populace perlorodky není dobrá, zřejmě již dlouhodobě zde nedochází k jejímu rozmnožování. Dříve byly louky v rezervaci koseny převážně těžkou mechanizací a místy docházelo k nežádoucímu poškozování rostlinných společenstev.
Sdružení krajina pečuje o lokalitu od roku 2006.
Pravidelný management na lokalitě provádí spolupracující organizace SEV Mravenec. V současné době se stará o 5 ha, které jsou koseny ručně (ručně vedenou sekačkou nebo křovinořezem). Pokosená tráva je shrabána do řádků, odtud je sebrána, svezena na okraj lokality a odvezena k dalšímu využití.
Přírodní rezervace
Historický výskyt perlorodky říční
Plán péče je dostupný zde.
Hlavní činností je sečení podmáčených luk s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů. Ve spolupráci s místním farmářem louky také vypásáme. Vedle toho budujeme tůně, vysazujeme stromořadí, věnujeme se odborné činnosti. Poměrně čerstvě se zabýváme tvorbou regionálního osiva pro louky Žďárských vrchů. Do naší činnosti zapojujeme širokou veřejnost. Aby naše působení bylo dlouhodbě stabilní, fungujeme jako pozemkový spolek a k obhospodařovaným pozemkům získáváme právní vztahy.
Číst víceSdružení Krajina je spolek sdružující lidi se zájmem o přírodu a krajinu a její praktickou ochranu.
Více o násBývalé rašeliniště a navazující mokřady se nachází mezi rybníky Babínský, Matějovský a Tálinská, nedaleko obce Budeč.
Území je představováno třemi oddělenými loukami, tvořenými mozaikou vlhkých až zrašeliněných luk, postupně přecházejících v sušší stanoviště.